İnsanoğlunun binlerce yıllık ekmek yapma sanatına olan saygımız bizi sadece un, su ve tuz kullanarak gerçek ekmek yapma arayışına itti. Aynı bağlamda, yüzlerce yıllık Fransız pastacılık geleneğinden de etkilendik ve bu iki muhteşem sanatı bir arada yaşatıp sunabileceğimiz atölyemiz Sour & Sweet Artisan Bakery’i kurduk.

‘Sour’ İngilizce’de ekşi anlamına gelir ve ekşi mayalı gerçek ekmeğe olan aşkımızı sembolize eder. ‘Sweet’ de İngilizce’de tatlı anlamına gelir ve bizim Fransız ekolu tatlı ve pastalara olan bağlılığımızın resmidir.

Sadece organik/katkısız ve doğal girdilerle üretme sözü ile yola çıktık. En büyük amacımız yıllardır özlenen gerçek ekmeği ve pastaları sizlerle buluşturmak.

San Francisco tarzı ekşi mayalı ekmekler yapmaktayız. Bütün ekmeklerimiz uzun (18-28 saat) ve yavaş (sıcak+soğuk) bir mayalanma sürecinden geçmektedir ve hepsi sadece elle ve özenle işlenmektedir.

Pasta ve tatlılarımız da yüzlerce yıllık Fransız geleneklerine ve tekniklerine bağlı kalarak en kaliteli malzemelerle taze ve günlük olarak üretilmektedir.

Sizlerin beğenisi bizim en büyük mutluluk kaynağımızdır.

1970 Bursa doğumluyum, 1993 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdim. Trabzon, Çorum, Sivas ve İstanbul’da pratisyen hekim olarak çalıştım. 1996’da bir grup hekimle birlikte bir burs kazanarak ambulans hekimliği sertifikasyon eğitimi için Paris’e gittim. Eğitim sonrası ülkeye döndüm, bir süre daha hekimlik yapıp 1998’de Eczacıbaşı İlaç Pazarlama’da Ürün Müdürü olarak çalışmaya başladım. Sonrasında Solvay ve Abbott İlaç şirketlerinde pazarlama ve satış yöneticiliği yaptım. Son olarak Danone firmasının Bebek Beslenmesi şirketinde Satış Müdürü olarak çalıştım.

Önü açık bir kariyerim, gelirimle birlikte artan bir yetki ve sorumluluk alanım vardı. Marmara Üniversitesinde tamamladığım MBA programının yanı sıra aldığım sayısız eğitim beni çalışma hayatının her alanda yetkin bir kişi kılıyordu. Ancak mutlu değildim.

İçimde çocukluktan bu yana var olan iyi yemek yapmak ve onu yemek, önüne geçilmez bir tutku olmaya başladı. O yıllarda dünya medyasında ne kadar kitap, TV programı, DVD yayınlanırsa takip etmeye çalışırdım. Yıllar içinde evde yemek yapmak beni tatmin etmez oldu. Daha profesyonel hayaller kurmaya başladım. Bir mutfak okulunda profesyonel aşçılık eğitimi alma fikri içimi kemiriyordu.

Uzun süren hazırlık dönemi sonrası 2015 yılında işimden ayrılıp Özyeğin Üniversitesinde Le Cordon Bleu mutfak okulunda bir yıl sürecek Le Grand Diplomme programına başladım. Eğitim başlarken aşçılık konusunda hem teorik hem pratik anlamda kendimi yetkin hissetmeme rağmen hayatımda marketten hazır puding alıp yapmışlığım bile yoktu. Bir yıl süren bu eğitim sonrasında artık diplomalı bir aşçı olmamın yanında aynı zamanda diplomalı bir pastacıydım. Dolayısıyla önümdeki seçenekler artmıştı.

Eğitimin bitmesine yakın pastacılık eğitmenim Şef Christophe Bidault vasıtasıyla şimdiki ortağım Ozan Benlioğlu ile tanıştım. Benzer hedefler üzerinde anlaştığımızı görünce 2016 yazında Sour & Sweet Artisan Bakery’yi açmaya karar verdik. O gün bugündür tüm mesaimizi iki mutlu fırıncı olarak doğal ve katkısız lezzetler üretmeye harcıyoruz.

Ekşi mayalı ekmek ve butik pastacılık serüvenimiz öncesinde çok farklı bir kariyerde ilerlemiş olmama rağmen, hiçbir şey beni fırından çıkmış taze ekmek kokusu kadar heyecanlandıramamıştı. Gerçek ekmek ile aramdaki derin bağ hep içimde bir yerlerde idi ve sadece gün yüzüne çıkmayı bekliyordu diyebilirim. Sour & Sweet Artisan Bakery ile bu hayalim gerçekleşmiş oldu.

Üniversite sonrası (İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi) 1997-2001 yılları arasında çeşitli üst düzey banka ve aracı kurumlarda hisse senedi piyasasında yatırım uzmanlığı ve portföy yöneticiliği yaptım. 2001 yılında çalışma hayatıma ara vererek Avustralya’ya gittim. Yaklaşık iki buçuk sene kalarak İngilizce eğitimi ve finans yüksek lisansımı (Macquaire University Sydney) tamamladım. 2003 yılında Türkiye’ye dönüş yaptım ve İngiltere merkezli bir audit ve mali müşavirlik firmasında (Moore Stephens) kurumsal finansman, şirket satın alma ve değerleme raporları, due diligence ve audit alanında çalışmaya başladım. Daha sonra 2006 yılında Bahreyn merkezli bir yatırım bankasında (Gulf Finance House / Khaleeji Commercial Bank) çalışmak üzere Bahreyn’e gittim. Yaklaşık 9 sene Bahreyn merkezli olarak tüm Ortadoğu, Asya ve Avrupa’da toplam değeri 2 milyar doları bulan direk yatırım portföyünü yönettim. 2015 yılı başlarında ise yatırım bankacılığı serüvenime kendi isteğim ile son verip profesyonel hayata veda ettim.

Uzun yıllar boyunca evde amatör olarak sürdürdüğüm ekmek yapma serüvenim beni tüm iş seyahatlerim boyunca gittiğim ülkelerin en iyi fırın ve pastanelerini ziyaret etmeye ve kendi artizan fırınımı hayal etmeye teşvik etmiştir. Profesyonel hayata veda etmemden hemen sonra ise Türkiye’ye döndüm ve evde ekmek yapma çalışmalarım hız ve derinlik kazandı. Bu işi meslek olarak yapmaya karar verdiğimde ise daha kapsamlı bir eğitim ve tecrübe için Amerika’daki ünlü ve köklü ekşi mayalı ekmek fırınları ile temasa geçtim. 2016 yılı başlarında New York merkezli Bien Cuit (www.biencuit.com) ile başlayan ekşi mayalı ekmeği öğrenme maceram daha sonra Amerika’da ekşi mayalı ekmeğin ‘babası’ diye tanınan Richard Bourdon’ın (www.berkshiremountainbakery.com) yanında devam etti. Daha sonra Ohio’da kısa bir süre kalarak toplamda beş buçuk ay süren bir eğitim aldım.

Türkiye’ye dönüşümde ise değerli ortağım Ali İhsan Pirgan ile tanıştım ve 2016 Haziran ayında Sour & Sweet Artisan Bakery’i kurduk.

2016 yılından bu yana yoğun bir tempoda, sürekli daha iyiye ve daha mükemmele ulaşma arzumuz ile yaptığımız işi sahiplenip fark yaratmaya çalışıyoruz. İstanbul Bağdat Caddesi Caddebostan’da küçük bir dükkânda başlayan serüvenimiz 2018 yılından itibaren yine Caddebostan’da çok daha büyük bir dükkânda devam etmektedir.