Ekmeğimiz

İnsanoğlunun binlerce yıllık ekmek yapma sanatına olan saygımız bizi sadece un, su ve tuz kullanarak gerçek ekmek yapma arayışına itti. Kökeni 12,000 yıl öncesinde Neolitik döneme kadar dayanan ekmeğin ilk hali olan yassı ve mayasız ekmeklerin ilk olarak ülkemizin de içinde bulunduğu Ortadoğu topraklarında yapıldığı bilinmektedir. Sonrasında Mısırlılar ekmeği mayalandırmayı keşfetmiş ve böylece ekmek bir sanata dönüşmüştür.

Ekmeklerimiz San Francisco tarzı ekşi maya olarak bilinen ve köklerinin San Francisco Tartine Bakery’e dayandığı farklı ve zahmetli bir mayalama prosesi ile yapılmaktadır. Bütün ekmeklerimiz uzun (18-28 saat) ve yavaş (önce sıcak sonra soğuk) bir mayalanma sürecinden geçmektedir ve hepsi sadece elle ve özenle işlenmektedir.

Ekmeğimizin karakteristik özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

Uzun ve yavaş mayalanmış olması (lezzet ve sağlık için olmazsa olmaz)

Yüksek oranda su içermesi (%82 ile %85 arası)

İç dokusunun yumuşak ve yoğun gözenekli olması

Dış kabuğunun iyice pişirilip karamelize edilmesi ve bu şekilde sert ve lezzetli bir dış kabuk elde edilmesi

Düşük glisemik indeksli olması

Kolay sindirilebilir olması

Uzun ömürlü olması

 

‘Sour’ İngilizce’de ekşi anlamına gelir ve ekşi mayalı gerçek ekmeğe olan aşkımızı sembolize eder. ‘Sweet’ de İngilizce’de tatlı anlamına gelir ve bizim Fransız ekolu tatlı ve pastalara olan bağlılığımızın resmidir.

En büyük amacımız yıllardır özlenen gerçek ekşi mayalı ekmeği sizlere sunmak olup sizlerin beğenisi ise bizim en büyük mutluluk kaynağımızdır.

Sour & Sweet Pastane Ürünleri

Başarılı pastacılığın kökeninde iyi malzeme, doğru teknik ve tazelik yer alır. Sour & Sweet Artisan Bakery olarak biz bu üç unsurdan ödün vermemeyi görev edindik.

Klasik pastacılık un, şeker ve tereyağı üzerine kuruludur. Bunun yanında endüstriyel ve katkı malzemelerinin de günümüzde yoğun kullanıldığını görüyoruz. Bu bileşenlerin sık tüketilmesi, günümüzün yaşam tarzı içinde ciddi sağlık tehditlerine yol açabilmektedir.

Biz ise, Sour & Sweet Artisan Bakery olarak lezzet ve sağlığı birbirinden ayırmadan müşterilerimize sunarız. Ürünlerimizde koruyucu ve katkı maddesi içeren malzemeler yerine daha doğal bileşenler kullanıp, glukoz şurubu, margarin, gıda boyası gibi ürünleri mutfağımıza sokmayız. Gluten hassasiyetine karşı farklı un seçenekleri, şekerden uzak duranlar için de değişik ve doğal tatlandırıcı alternatifler kullanırız. Vegan müşterilerimiz için ürünler geliştiririz.

Bunun yanında sahip olduğumuz eğitimler sayesinde Fransız pastacılığının en seçkin ürünlerini doğru tekniklerle üretiriz. Vitrinimize bakan müşterilerimizden sık sık yurt dışındaki güzel örneklere benzediğimiz övgüsünü alırız. Dünya pastacılığının imza isimlerini yakından takip edip, fırsat buldukça onlarla fikir alışverişinde bulunuruz. Bu sayede vitrinimiz hep dinamik ve merak uyandırıcıdır.

Şimdiye dek içimizdeki çocuğun merak ve heyecanı bizi hep doğru noktalara götürdü. Bundan sonra da takdir gören ürünler geliştirmek en büyük motivasyon kaynağımız olacaktır.